Biuletyn Informacji Publicznej
UM Rawa Mazowiecka

Wyszukiwarka

Odnośniki

Kalendarium

«wrzesień 2022»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.rawamazowiecka.pl

Treść strony

Informacja dotycząca funkcjonowania RCOP za rok 2020.

Informacja dotycząca funkcjonowania i realizacji zadań Rawskiego Centrum Organizacji Pozarządowych za rok 2020.

Rok 2020 był to czas, kiedy ze względu na pandemię nie można było organizować imprez, warsztatów, szkoleń w formule spotkań bezpośrednich. Dlatego działalność centrum została dopasowana do zmieniającej się rzeczywistości.

Od 1 czerwca 2020 r. Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych zmieniło  swoją siedzibę, przenosząc się z Armii Krajowej 2  do Dziennego Domu Seniora  na ul. Warszawską 12.  Organizacje otrzymały do dyspozycji  salę o powierzchni 33,5 m² oraz zaplecze kuchenne. Lokal jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w profesjonalny sprzęt biurowy, na zewnątrz znajduje się obszar zieleni z przydomowym ogródkiem,  dlatego organizacje mogą organizować  swoje spotkania na wolnym powietrzu. Z pomieszczeń można było  korzystać od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do godz. 21.00 oraz w soboty od godz. 8.00 do godz. 21.00, chociaż na prośbę organizacji lokal był udostępniany również w niedziele.

Z pomieszczeń RCOP-u korzystały 4 organizacje pozarządowe:

 • Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Rawie Mazowieckiej, który organizował tam swoje wydarzenia np. Dzień Matki, Wieczór Poezji, Dzień Ojca połączony z sobótką.
 • Okręgowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które w czerwcu zorganizowało zajęcia sternika motorowego.
 • Rawskie Stowarzyszenie Amazonek, które organizuje comiesięczne spotkania.
 • Klub Pływacki Raw –Swim, który pozyskał dotację z FIO w wysokości 70 tys. zł., zaś o konkursie dowiedział się na spotkaniu z przedstawicielem FIO, zorganizowanym przez RCOP. W siedzibie centrum odbyły się 2 cykle warsztatów w ramach tego projektu w systemie sobota-niedziela.

Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych zaprosiło organizacje do składania zgłoszeń do Szkoły Przedsiębiorczości Społecznej, zorganizowanej przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Centrum Klucz. W ramach Szkoły odbywają  się 4 szkolenia on-line.
Tematy i terminy szkoleń

 • Marka organizacji – czyli jak i dlaczego budować komunikację z klientami? – 1 października
 • Chcemy wreszcie zarabiać – działalność odpłatna i działalność gospodarcza w organizacji pozarządowej – 8 października
 • Nie tylko konkursy – o budowaniu portfela finansów organizacji – 15 października
 • Jak dbać o siebie w pomaganiu innym? – 22 października

Szkolenia odbywają się za pośrednictwem platformy Zoom, raz w tygodniu w godzinach 10.00 – 15.00. Niestety organizacje nie skorzystały z tego wydarzenia.

Dwie przedstawicielki Żywieckiej Fundacji Rozwoju (Panie Anna Barabasz i Anna Jafernik), jako Partnera Regionalnego Programu na terenie województwa łódzkiego, zapraszały do składania wniosków w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu „Równać Szanse”. 29 września 2020 r. w siedzibie RCOP odbyło się spotkanie warsztatowe na temat: Regionalny Konkurs Grantowy Programu Równać Szanse 2020 - skierowany do lokalnych organizacji pozarządowych, domów kultury i bibliotek oraz nieformalnych grup dorosłych z małych miejscowości.
W tym konkursie można otrzymać dofinansowanie do 8 500 zł na sześciomiesięczne projekty realizowane pomiędzy 01.02.2021 r. a 31.07.2021 r. O dotację mogą ubiegać się instytucje z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców: powiatowe, miejskie i gminne biblioteki, miejskie i gminne domy kultury, organizacje pozarządowe (zarejestrowane w formie stowarzyszeń i fundacji w KRS lub w ewidencji prowadzonej przez Starostów), Ochotnicze Straże Pożarne oraz nieformalne grupy dorosłych (które chcą założyć organizację pozarządową). Uczestnicy projektu to młodzież w wieku od 13 do 19 lat  (uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych) z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców). Istotą Regionalnego Konkursu Grantowego są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi. Ich uczestnicy obierają wspólny cel, który chcą osiągnąć.  W drodze do jego osiągnięcia uczą się planowania i współpracy w grupie, poznają lokalną historię, kulturę i tradycję. Nawiązują nowe znajomości. Działają na rzecz lokalnej społeczności. Rozwijają pasje i zainteresowania oraz sprawdzają się w nowych sytuacjach. W spotkaniu warsztatowym uczestniczyli przedstawiciele: Miejskiej Biblioteki Publicznej  i Miejskiego Domu Kultury, oraz Stowarzyszenia Rawa i Przyjaciele oraz Stowarzyszenia Przymierze Rodzin Świetlica Środowiskowa w Rawie Mazowieckiej.

RCOP pomogło w napisaniu 2 projektów do budżetu obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka:

 • Chór senior, projekt nr 1 z obszaru rewitalizacji o wartości 15 000 zł.
 • Wyjście z labiryntu – warsztaty z psychoterapeutą dla uzależnionych i ich bliskich (problem alkohol i narkotyki) , projekt spoza obszaru rewitalizacji o wartości 9500 zł.

RCOP udziela informacji o bezpłatnej ofercie Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO w Łodzi w zakresie doradztwa dla III sektora oraz możliwości wsparcia merytorycznego przy pisaniu projektów na rozwój organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

W dniu 4 grudnia 2020 r. odbyło się  śniadanie online dla organizacji pozarządowych i przedsiębiorców społecznych,

W programie znalazło się m.in.:

 • zarządzanie chaosem, zarządzanie w chaosie - czyli jak zarządzać przedsiębiorstwem (organizacją pozarządową)w niepewnych czasach?
 • skąd pieniądze dla przedsiębiorstw (organizacji pozarządowych) - jakie dofinansowania dla przedsiębiorców społecznych są planowane w przyszłym roku?

W dniu 16 grudnia 2020 r. RCOP zorganizowało warsztat, dotyczący aspektów społecznych w zamówieniach publicznych, według nowej ustawy, z dnia 11.09.2019 roku Prawo zamówień publicznych. Warsztat odbył się  na platformie Zoom. Prowadząca Anna Lisowska –Dudek Doradca Biznesowy z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Centrum Klucz w Łodzi. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka, ZGO Aquarium oraz ZEC.

Koszt funkcjonowania Rawskiego Centrum Organizacji Pozarządowych w roku 2020 wyniósł 9085 zł.

Metryka

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Teresa Sekuter
  data wytworzenia: 2021-06-28
 • opublikował: Rataj Arkadiusz - WOKZiS
  data publikacji: 2021-06-29 15:30

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 399118
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2022-06-21 11:33:13