Biuletyn Informacji Publicznej
UM Rawa Mazowiecka

Wyszukiwarka

Odnośniki

Kalendarium

«marzec 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.rawamazowiecka.pl

Treść strony

Niebawem rozpoczną się prace na ulicy Warszawskiej

Od czwartku 25 marca 2021 r. rozpoczną się prace wodno - kanalizacyjne, elektryczne oraz drogowe w obrębie ulicy Warszawskiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Miłą do ul. Łowickiej. Jest to pierwszy etap prowadzący do kompleksowej rewitalizacji Placu Piłsudskiego, która będzie prowadzona w kolejnych miesiącach.

Zanim rozpoczną się roboty na ulicy Warszawskiej, zostanie położona nawierzchnia asfaltowa na ulicy Mickiewicza (od ul. Krakowskiej do ul. Polnej) i ulicy Zamkowej oraz na skrzyżowaniu ulic: Zamkowej, Księdza Skorupki, Krzywe Koło i skrzyżowaniu ulic: Mickiewicza, Miłej, Reymonta.

Z uwagi na zakres prowadzonych prac, prosimy o zwracanie uwagi na organizację ruchu w rejonie ww. ulic i stosowanie się do oznakowania. Dziękujemy za cierpliwość.

Metryka

 • autor lub odpowiedzialny za treść: WRP
  data wytworzenia: 2021-03-19
 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2021-03-19 11:23
 • zmodyfikował: Sukiennik Bożena
  ostatnia modyfikacja: 2021-03-19 11:50

Archeologowie przystąpili do prac na Placu Piłsudskiego

W tym tygodniu prace wykopaliskowe na Placu Piłsudskiego rozpoczęli archeologowie. Prace związane są z realizacją projektu rewitalizacji naszego miasta. Teren robót znajduje się pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Odkrycia archeologiczne z ubiegłego roku pokazały, że obecny Plac Piłsudskiego kryje zabytkowe obiekty, sięgające czasów średniowiecznego miasta lokacyjnego. Na tym etapie realizacji projektu rewitalizacyjnego przewidziano kolejne dwa stanowiska archeologiczne. Zostały one wytyczone w oparciu o mapę centrum, sporządzoną na początku XIX w.

Po zimowej przerwie ruszają prace rewitalizacyjne w centrum

Dodatnie temperatury i zmiana aury na wiosenną pozwalają na wznowienie robót budowlanych w ramach projektu „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”. Zimowy okres został wykorzystany na ich zaplanowanie oraz skoordynowanie prac z wielu branż, m.in. energetycznej i gazowniczej. 

Jednym z elementów projektu jest skablowanie sieci energetycznej w centrum i zlikwidowanie istniejącej „pajęczyny”. Dzięki uzgodnieniom z przedsiębiorstwem energetycznym, w pierwszej połowie marca PGE S.A. rozpocznie swoje prace w ulicy Miłej.

Zakres i harmonogram robót na najbliższe tygodnie przedstawia się następująco:

Jatki miejskie obejrzeli przedstawiciele miejskich radnych oraz lokalnych mediów

Gości oprowadził burmistrz Piotr Irla i dyrektor rawskiego muzeum Marcin Broniarczyk. Przebudowa i rozbudowa zabytkowych jatek miejskich przy ulicy Mickiewicza jest jednym z czterech zadań projektu „Rewitalizacja Miasta Rwa Mazowiecka”. Obiekt zagospodarowuje Muzeum Ziemi Rawskiej na potrzeby własnej działalności.

Zaadaptowana powierzchnia zabytkowego budynku z połowy XIX w., powiększona o bliźniaczy budynek, pozwoli na rozwinięcie działalności kulturalnej, naukowej i popularyzację wiedzy o historii i tradycji naszego regionu.

Nagroda dla kolejnego obiektu w obszarze rewitalizacji

Tym razem zrewaloryzowany park miejski znalazł uznanie wśród jury konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim. Nasz zabytkowy park otrzymał wyróżnienie w kategorii "przestrzeń w zieleni". Konkurs organizuje łódzki oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich. Wręczenie nagród jeszcze w tym roku – w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

Prace rewitalizacyjne odsłoniły bogatą przeszłość miasta

Pierwsze roboty drogowe prowadzone w przestrzeni publicznej centrum, w ramach projektu rewitalizacyjnego, odkryły fragment rynku średniowiecznej Rawy. Trochę się tego spodziewaliśmy. Prace realizowane są w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, a miasto Rawa Mazowiecka ma przecież średniowieczny rodowód.

Ulica Krakowska
Na długości około 30 m spod ziemi wyłoniły się drewniane konstrukcje. W oparciu o dostępne źródła pisane i znaleziony zabytkowy materiał, w tym kości zwierząt oraz fragmenty ceramiki, archeologowie pracujący na miejscu zidentyfikowali obiekt jako jatkę mięsną z okresu XIV/XV w.
W tamtym czasie główny plac był mniejszy niż dziś, miał kształt prostokąta, a na jego wyposażeniu były jatki mięsne (czyli dzisiejszy rzeźnik) oraz jatki piekarskie. Odnaleziono także części naczyń. Jest to piękna ceramika w kolorze grafitowym, misternie zdobiona, będąca elementem zastawy stołowej oraz naczynia wykorzystywane w kuchni do przechowywania i przyrządzania potraw.

Zagospodarowanie przestrzeni centrum - ruszają prace rewitalizacyjne

Najpierw swoje działania na ulicy Mickiewicza rozpoczną elektrycy, ale nie będzie to miało wpływu na organizację ruchu. Ta zmieni się w momencie, gdy do prac przystąpią drogowcy. W pierwszej połowie lipca zostanie zamknięta ulica Krakowska na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Mickiewicza. W kolejnych tygodniach ciężki sprzęt wjedzie na ulice: Mickiewicza, Kopernika i Przechodnią. Prosimy wszystkich pieszych i zmotoryzowanych mieszkańców o zwracanie uwagi i stosowanie się do oznakowania.

Etapowanie prac
„Zagospodarowanie przestrzeni publicznej rynku starego miasta oraz obszaru staromiejskiego” jest ostatnim, 4. zadaniem z projektu „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”, dofinansowanego ze środków unijnych.

Ze względu na duży obszar i zakres planowanych robót, inwestycja dotycząca zagospodarowania przestrzeni będzie realizowana etapami. Pozwoli to na ograniczenie niedogodności i uciążliwości związanych z prowadzonymi pracami. Do końca tego roku roboty będą toczyły się głównie na wymienionych wyżej ulicach.

W przyszłym roku z pracami przeniesiemy się do ścisłego centrum, obejmującego m.in. Plac Piłsudskiego, Plac Wolności, ulicę Wyszyńskiego. I podobnie jak teraz, roboty będą prowadzone etapami, a nie równolegle na całym obszarze. Przed rozpoczęciem tej fazy inwestycji, zapoznamy Państwa z harmonogramem działań.

Coraz bliżej do końca rewitalizacji zabytkowych jatek

Kolejny zabytkowy obiekt w centrum naszego miasta zmienia się nie do poznania. Z budynku mocno zniszczonego i wielokrotnie dowolnie przebudowywanego wyłania się nowa bryła obiektu, bazująca na dawnych jatkach. Zabytkowy budynek odzyskuje właściwy dla XIX w. charakter i pierwotny zamysł architektoniczny. Drugi, połączony z nim budynek, to współczesna konstrukcja.

Do wykonania pozostały prace wykończeniowe, takie jak malowanie elewacji zewnętrznej i ścian wewnętrznych, położenie wykładzin podłogowych PCV, montaż platformy, armatury łazienkowej i osprzętu elektrycznego oraz dostawa i montaż całego wyposażenia meblowego. Trwają prace związane z wykonaniem utwardzenia miejsc postojowych i terenu przy jatkach.

Unijny projekt rewitalizacji centrum miasta - na półmetku

Przez kilkanaście minionych lat przeprowadzono wiele inwestycji poza historycznym centrum miasta. Zadbano m.in. o bazę oświatową, kulturalną, rekreacyjno – sportową, wybudowano lub wyremontowano drogi, położono infrastrukturę podziemną, wykonano termomodernizację obiektów.

Samo centrum Rawy czyli miejsce, do którego przyjezdni kierują zazwyczaj swoje pierwsze kroki, pod tym względem nie zostało doinwestowane. A tym samym przez lata nie zmieniła się jego funkcjonalność. Często mówi się o nim jak o gigantycznym parkingu, miejscu bez charakteru. A jest to teren objęty strefą ścisłej ochrony konserwatorskiej. Ma więc duży potencjał kulturowy i reprezentacyjny.

Wzmocnieniu tej funkcji oraz stworzeniu możliwości nowych działań społecznych i gospodarczych będzie sprzyjał realizowany od 2017 r. projekt inwestycyjny „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”. Chcemy, żeby po jego zakończeniu w 2021 r. powstała przestrzeń atrakcyjna i przyjazna zarówno dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów.

15 lat Polski w UE – 15 lat dla Rawy

Blisko 100 projektów na kwotę ponad 170 mln zł, w tym ok. 100 mln zł dofinansowania z UE. To jest bilans 15 lat dla miasta Rawa Mazowiecka i efekt pracy kilkudziesięciu podmiotów publicznych i prywatnych – beneficjentów środków europejskich. Mowa tu o podmiotach publicznych szczebla lokalnego i regionalnego.

Miasto Rawa Mazowiecka jako jednostka samorządu terytorialnego wraz ze swoją spółką RAWiK oraz MOPS przeprowadziło lub aktualnie realizuje ponad 20 projektów na łączną kwotę ok. 144 mln zł, w tym kwota dofinansowania wynosi ok. 84 mln zł.

Obszary, które zostały objęte projektami: infrastruktura – budynki, drogi, sieci, sprzęt oraz tzw. kapitał ludzki – dzieci i młodzież szkolna oraz ich rodzice, a także dorośli korzystający ze wsparcia MOPSu. Pierwsze inwestycje miejskie z udziałem środków europejskich to ścieżka rowerowa z zalewu Tatar do parku i modernizacja rawskiego domu kultury.

Kolejny etap prac w zabytkowych jatkach

Od kilku miesięcy trwają roboty przy przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku zabytkowych jatek miejskich. Po zimowej przerwie nabrały one tempa.

Obiekt docelowo będzie wykorzystywany przez Muzeum Ziemi Rawskiej, którego obecna siedziba jest dość skromna i nie pozwala na wyeksponowanie cennych, rzadkich zbiorów zgromadzonych w jej magazynach. Przestrzeń jatek pomieści stałą wystawę o historycznej roli tego budynku, bibliotekę muzealną oraz pracownie tematyczne pozwalające na rozwinięcie badań nad historią i tradycją regionu rawskiego. Będzie to również miejsce spotkań mieszkańców, kolekcjonerów i artystów.

Park w jeszcze jesienno-zimowej scenerii

Zrobiło się cieplej na dworze, a to znak, że pora żegnać się pomału z grubymi kurtkami. My robimy to,prezentując zdjęcia parkowej małej architektury, wykonane w ostatnich kilku miesiącach.

Wcześnie zapadający mrok i światło latarń tworzyło niepowtarzalny klimat, uchwycony na fotografiach. Ładnie i stylowo na tle przyrody prezentują się elementy ze stali cortenowej – materiału modnego i lubianego przez wielu architektów, zajmujących się projektowaniem lub rewitalizacją zabytkowych przestrzeni i obiektów.

Park po rewaloryzacji

Przed kilkoma dniami zakończyły się prace związane z realizacją zadania „Rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego w Rawie Mazowieckiej” wchodzącego w skład dużego projektu pn. „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”. 

Na realizację tego zadania Miasto otrzymało, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość uzyskanego dofinansowania to około 1,5 mln złotych.

Ponadto, Miasto uzyskało dotację w wysokości blisko 2,2 mln złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Końcowy etap nasadzeń w parku

esień, a zwłaszcza okres kiedy drzewa tracą liście, jest najlepszym czasem na nowe nasadzenia. W rawskim parku jest ich wiele. Zastąpią one te egzemplarze, które musiały być usunięte przede wszystkim ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa. Nowe nasadzenia to także wynik odtworzenia historycznej kompozycji parku, czyli powrotu do stylu krajobrazowego i nawiązania do modernizmu międzywojennego.

Nasadzenia - kilka liczb:
- 50 000 nasadzeń krzewów i bylin,
- 258 sztuk nowych drzew.

Ważne, że nowe nasadzenia zostały zaplanowane tak, aby odtworzyć i potem zachować równowagę ekosystemu parku, stąd uzupełnienia roślin w każdej z trzech partii: runa, krzewów i drzew. Równowaga ta jest o tyle istotna, że wpływa bezpośrednio na utrzymanie w dobrej kondycji parkowej zieleni.

Zabytkowe jatki – co w nich będzie po remoncie

Przez dziesięciolecia w zabytkowych jatkach przy ul. Mickiewicza prowadzono handel różnymi artykułami, choć sam budynek powstał pierwotnie (połowa XIX w.) na potrzeby straży pożarnej i magazynu sprzętu gaśniczego. Od pół wieku jest objęty ochroną konserwatora zabytków, ale trzeba przyznać, że w tym okresie niewiele zrobiono, aby zapobiec niszczeniu obiektu i zatarciu jego historycznego charakteru. Prowadzone prace pozwolą zachować i podkreślić zabytkową wartość jatek, a nowa funkcja szerzej otworzy obiekt dla mieszkańców i przyjezdnych.

Wyremontowany i rozbudowany budynek stanie się częścią rawskiego muzeum, mieszczącego się obecnie w małej willi przy ul. Łowickiej. Bolączką obecnej lokalizacji muzeum jest skromna powierzchnia wystawiennicza i magazynowa, niedająca możliwości zaproponowania odwiedzającym bogatej oferty kulturalnej i edukacyjnej.

Trwają prace w zabytkowych jatkach

Zgodnie z zapowiedziami, w te wakacje rozpoczęła się realizacja kolejnego zadania z projektu rewitalizacyjnego. Gruntowny remont przechodzi zabytkowy budynek parterowy jatek miejskich, wybudowany ok. 1860 r. na planie wydłużonego prostokąta.
Jatki nie mają ani podpiwniczenia, ani użytkowego poddasza. Obiekt, na przestrzeni 150 lat, służył głównie celom handlowym i dla tych celów był też przebudowywany. Został również mocno zniszczony w trakcie II wojny światowej.

Prace brukarskie na głównych alejach

Na ulicy Parkowej i Armii Krajowej trwają prace brukarskie. Nawierzchnia asfaltowa zostanie zastąpiona kostką bazaltową, która będzie pasowała do charakteru XIX w. parku. Na istniejącym mostku stalowo-drewnianym z lat 30 XIX w. trwają prace renowacyjne. Wykonawca przystąpił do wymiany starej konstrukcji drewnianej mostu tj. konstrukcji pomostu i balustrady, na nową drewnianą z odtworzeniem historycznego wyglądu obiektu. 

Z historii zabytkowych jatek

Starsi mieszkańcy Rawy pamiętają dawne jatki i prawidłowo wskazują na zabytkowy budynek przy ul. Mickiewicza 11. Niewielu jednak zna jego pierwotną funkcję i ponadstuletnią historię budynku. Jak wykazały wyniki kwerendy źródłowej, przeprowadzonej przez mgr Annę Michalską, obiekt powstał najprawdopodobniej w 1860 r. jako skład sprzętu przeciwpożarowego. Budynek na planie prostokąta składał się z trzech części: w środkowej, najwyższej, urządzono pomieszczenie na pompy, być może wjeżdżał tam też i konny wóz strażacki, natomiast skrzydła mieściły beczki z wodą.

Tego lata ruszą prace przy zabytkowych jatkach miejskich.

W wyniku przetargu wyłoniony został wykonawca kolejnego zadania z projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Zadanie, które będzie realizowało Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane ZAWISZA to „Adaptacja wraz z rozbudową zabytkowych jatek w celu nadania nowej funkcji społecznej, w tym kulturalnej.” Prace rozpoczną się jeszcze w te wakacje i potrwają do jesieni przyszłego roku.

Cel inwestycji
Budynek, wpisany do rejestru zabytków w 1967 r., zostanie poddany kompleksowym pracom remontowym i konserwatorskim, zostanie też rozbudowany. Po zakończeniu robót, jatki będą służyły rawskiemu muzeum do rozwoju jego statutowej działalności, będą też miejscem spotkań i działalności pasjonatów lokalnej tradycji i historii. Z bogatszej oferty muzeum skorzystają też uczniowie naszych i okolicznych szkół, dla których lekcje historii przybiorą mniej tradycyjną, a przez to ciekawszą formę.

Nowy układ alejek w parku

Wiosenna, niemal letnia pogoda sprawia, ze prace w parku postępują. Dotyczy to zarówno zieleni, jak i infrastruktury.

Ciekawie wygląda już arabeskowy, tj. naśladujący naturę układ alejek. Jest to wyraźne odniesienie do modernizmu, stylu w którym urządzony był rawski park w okresie międzywojennym. Taki układ komunikacyjny pełni dwie podstawowe role:

- jest osią kompozycyjną dla zieleni parkowej,

- wzmacnia funkcję rekreacyjną parku, pozwalając spacerującym na dotarcie do każdego zielonego zakątka. Alejki wykonywane są z kruszyw naturalnych, a więc mamy do czynienia z powierzchnią częściowo czynną biologicznie i co ważne, adekwatną do zabytkowych obiektów ogrodowych.

Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza po remoncie

16 kwietnia 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego Muzeum Ziemi Rawskiej. Budynek Muzeum odzyskał dawną świetność dzięki przeprowadzonemu w 2017 r. remontowi, który realizowany był w ramach projektu pn.: „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka” dofinansowanego ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.     

Zima nie zatrzymała prac rewaloryzacyjnych w parku

Spokojna i łaskawa pierwsza połowa zimy umożliwiła wykonawcy realizację zaplanowanych prac przy rewaloryzacji zabytkowego parku miejskiego w Rawie. Zgodnie z projektem wytrasowano pełny układ alejek parkowych oraz ułożono pierwszą warstwę konstrukcyjną nawierzchni. Rozebrano starą nawierzchnię asfaltową z alejki prowadzącej do dworca PKS. Na rozłożystych i wielopniowych drzewach wykonano szereg specjalnych wiązań stabilizujących ich korony. Stanowią one alternatywę dla nadmiernego przycinania lub usuwania całych konarów.

Po Nowym Roku eksponaty wrócą do muzeum

Na koniec roku planowane jest zakończenie robót budowlanych w siedzibie muzeum. Po tym terminie pracownicy będą mogli na nowo wprowadzić się do obiektu, zagospodarowując pomieszczenia wystawami i eksponatami. Większość zaplanowanych w harmonogramie prac dobiega końca.

Stan prac

Wykonano już w całości instalację elektryczną, odgromową, przyłącze cieplne i instalację grzewczą, stolarkę drzwiową i okienną, odnowiono posadzki. Zlikwidowano na zewnątrz i wewnątrz budynku bariery architektoniczne utrudniające osobom niepełnosprawnym korzystanie z oferty muzeum. Zniknęły progi między salami przeznaczonymi do stałych ekspozycji, od furtki do głównego wejścia wybudowano jednopoziomowy podjazd, likwidując wcześniejsze schodkowe wejście. Toaleta również została przystosowana do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

Park powoli odzyskuje swój pierwotny styl i charakter

W ostatnich tygodniach w parku wykonano duży zakres prac. Coraz bardziej czytelny staje się zabytkowy układ kompozycyjny parku. Jego elementem jest sieć alejek, która swoim kaligraficznym charakterem, zwłaszcza w części południowo-zachodniej, nawiązuje do secesji. Wykonano już koryta pod alejki i układane są stopniowo warstwy konstrukcyjne nawierzchni. Wzdłuż rzeki Rawki poprowadzono ścieżkę rowerową, która jest kontynuacją ścieżki biegnącej od Zalewu Tatar. Przygotowywany jest również teren pod budowę placu zabaw, przystosowanego do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
 • -

Umowa na dofinansowanie z UE podpisana

W środę, 18 października, w obecności wicemarszałka Dariusza Klimczaka oraz członka Zarządu Województwa Łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej, została podpisana umowa na dofinansowanie z UE infrastrukturalnego projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Miasto otrzymało blisko 16 mln zł na realizację czterech zadań inwestycyjnych, zawartych w projekcie: tj. na:

1. Adaptację i rozbudowę zabytkowych jatek.

2. Przebudowę i remont Muzeum Ziemi Rawskiej.

3. Rewaloryzację zabytkowego parku.

4. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej centrum Rawy.

Wspomniane dofinansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa i jest wynikiem wysokiej oceny, jaką projekt otrzymał w konkursie ogłoszonym w lutym br. przez Urząd Marszałkowski, czyli Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Łódzkiego.

Marszałkowie podkreślali duże znaczenie projektu dla przyszłego rozwoju Rawy, docenili kompleksowość projektu i jego dobre przygotowanie. Pierwsze efekty realizacji projektu już widać. W tym roku ruszyły roboty w parku i w muzeum. Trwają prace projektowe dotyczące jatek, a niebawem rozpocznie się też projektowanie przestrzeni.

Remont muzeum zbliża się do końca

Powoli widać finał prac w muzeum i jego otoczeniu. Wykonano już większość przewidzianych robót. Objęły one główny obiekt muzeum, dawny budynek gospodarczy oraz przestrzeń wokół tych budynków.

Wewnątrz muzeum położono nową instalację elektryczną, przebudowano instalację centralnego ogrzewania z umieszczeniem rur zasilających w ścianach oraz zlikwidowano progi między salami wystawowymi, poprawiając tym samym dostęp osób niepełnosprawnych do ekspozycji muzealnych. Zajęto się też podłogami. Parkiet został wycyklinowany, zniszczone klepki wymienione, a listwy przypodłogowe poddane konserwacji. Do renowacji oddano także skrzydła drzwiowe. Zmiany widać też na zewnątrz. Odnowiono zniszczone tynki i położono nową strukturę. Ponadto zakończono prace dekarskie i blacharskie. Pojawiła się też nowa instalacja odgromowa.

Końca dobiega również adaptacja dawnego budynku gospodarczego do funkcji magazynu. W związku z tym w ostatnim czasie doprowadzono do niego centralne ogrzewanie i zamontowano grzejniki. Położono nową instalację elektryczną i przeprowadzono roboty wykończeniowe.

Kompleksowość tego remontu pozwoli na podkreślenie historycznych walorów zabytkowej siedziby muzeum, a także na wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań i dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przebudowa i remont muzeum jest jednym z czterech zadań składających się na projekt pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka, który na początku września znalazł się na liście projektów do dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

 

Metryka

 • autor lub odpowiedzialny za treść: WRGPiIE
 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2017-10-05 11:09
 • zmodyfikował: Sukiennik Bożena
  ostatnia modyfikacja: 2017-10-05 14:11

fot. K. Marchowiecki

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rawa na liście projektów z dofinansowaniem

Zarząd Województwa Łódzkiego w dniu 5 września opublikował listę projektów, które zostały wybrane do dofinansowania ze środków UE, w ramach konkursu dla naboru nr RPLD.06.03.02-IZ.00-10-001/16 - VI Oś Priorytetowa: Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu. Rawski projekt rewitalizacyjny, obejmujący cztery zadania, został oceniony wysoko. Dwa zadania są już w trakcie realizacji, tj. rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego oraz remont muzeum. Na rewaloryzację parku Miasto pozyskało także środki z WFOŚiGW w Łodzi. Na najbliższe lata zaplanowane są działania związane z kolejnymi dwoma zadaniami: przebudową i adaptacją na cele społeczne zabytkowych jatek oraz zagospodarowaniem przestrzeni publicznych w centrum Rawy.

Metryka

 • autor lub odpowiedzialny za treść: WRGPiIE
 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2017-09-05 15:18
 • zmodyfikował: Krystyna Florczak
  ostatnia modyfikacja: 2021-01-15 14:46

Postępy prac w parku i muzeum

Dla ekip budowlanych wakacyjny czas urlopów i wyjazdów był okresem prac. Część z nich można było dostrzec, spacerując ulicą Łowicką.

W muzeum wykonano przegląd i remont dachu, założono nowe rynny. Od wejścia do głównych drzwi prowadzi już nowy podjazd dostosowany do osób niepełnosprawnych, zostały też wykonane nowe nawierzchnie na pozostałym terenie działki, umożliwiające dostęp m.in. do budynku gospodarczego i na zaplecze muzeum. Wewnątrz jego głównej siedziby oraz we wspomnianym budynku, przeznaczonym obecnie na magazyn, kontynuowane są prace elektryczne. Nowa instalacja to przede wszystkim bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko awarii. Do tego dojdzie jeszcze montaż energooszczędnego oświetlenia.

Tempa nabierają także roboty w parku. Po etapie demontażu małej architektury oraz słupów oświetleniowych, przeprowadzono prace ziemne, polegające na budowie linii kablowej oświetlenia i monitoringu. Do końca zbliżają się roboty pomiarowe, niezbędne m.in. do wytyczenia nowego układu ścieżek. Jesienią rozpoczną się natomiast prace pielęgnacyjne związane z drzewostanem oraz roboty związane z wykonaniem podbudowy dla nowych alejek parkowych.

Obie inwestycje, tj. rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego oraz przebudowa i remont zabytkowego budynku Muzeum Ziemi Rawskiej wraz z zagospodarowaniem otoczenia, stanowią elementy projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Miasto złożyło wniosek w konkursie o dofinansowanie całego projektu ze środków Unii Europejskiej. W lipcu br. rawski wniosek został oceniony pozytywnie pod względem formalnym. We wrześniu Urząd Marszałkowski zakończy ocenę merytoryczną wniosku, a następnie ogłosi listę projektów, które uzyskają dofinansowanie w ramach wspomnianego konkursu.

Metryka

 • autor lub odpowiedzialny za treść: WRGPiIE
 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2017-08-30 15:55
 • zmodyfikował: Sukiennik Bożena
  ostatnia modyfikacja: 2017-08-30 16:39

fot. K. Marchowiecki

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Trwa remont muzeum

Od kilku tygodni ekipa budowlana prowadzi prace na terenie Muzeum Ziemi Rawskiej. Ich zakres jest szeroki i obejmuje zarówno sam zabytkowy budynek, jak i teren wokół. Willa z lat 30. XX w. wymagała gruntownych prac restauratorskich, instalacyjnych i adaptacyjnych, związanych m.in. z dostosowaniem muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tej chwili zakończyły się już roboty demontażowe, została też wykonana nowa instalacja elektryczna. To wewnątrz głównego budynku, natomiast na zewnątrz wykonano opaskową kanalizację deszczową i przystąpiono do odtworzenia terenu. Ten element jest jednym z części prac mających na celu zabezpieczenie siedziby muzeum i jego zbiorów przed niszczącym działaniem wilgoci. Zwiększy się również powierzchnia przechowywania eksponatów dzięki odpowiedniemu zaadaptowaniu na ten cel istniejącego budynku gospodarczego. Docieplenie jego ścian i stropodachu, wymiana okien i drzwi, doprowadzenie centralnego ogrzewania spełni standardy dla magazynowania zasobów muzealnych.

W całym obiekcie zostanie też zamontowane energooszczędne oświetlenie, a sale ekspozycyjne zostaną wyposażone w nowoczesny system wystawienniczy. Remont całego obiektu wraz zagospodarowaniem otoczenia potrwa do jesieni.

Prace wykonuje Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „ZAWISZA”. Ich wartość wynosi 750 tys. zł. Zadanie jest jednym z czterech składających się na projekt pn. „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”. Miasto, w lutym tego roku, złożyło wniosek o dofinansowanie całego projektu, w tym robót dotyczących muzeum, ze środków Unii Europejskiej. Obecnie wniosek przechodzi ocenę formalną. Jej wyniki będą znane niebawem.

Metryka

 • autor lub odpowiedzialny za treść: WRGPiIE
 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2017-07-24 10:47
 • zmodyfikował: Sukiennik Bożena
  ostatnia modyfikacja: 2017-07-24 11:10

fot. MZR i T. Brzeziński

 • -

  Metryka

  • opublikował: Sukiennik Bożena
   data publikacji: 2017-07-24 10:58
 • -

  Metryka

  • opublikował: Sukiennik Bożena
   data publikacji: 2017-07-24 10:58
 • -

  Metryka

  • opublikował: Sukiennik Bożena
   data publikacji: 2017-07-24 10:58
 • -

  Metryka

  • opublikował: Sukiennik Bożena
   data publikacji: 2017-07-24 10:58
 • -

  Metryka

  • opublikował: Sukiennik Bożena
   data publikacji: 2017-07-24 10:58
 • -

  Metryka

  • opublikował: Sukiennik Bożena
   data publikacji: 2017-07-24 10:58

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2017-07-24 10:52

Ruszają prace w parku

Park jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku w centrum miasta. Stanowi też element strefy ścisłej ochrony konserwatorskiej. Duża część tej strefy znalazła się w projekcie pn. Rewitalizacja miasta Rawa Mazowiecka. Na projekt składają się cztery zadania, w tym rewaloryzacja parku.

Zależy nam, aby park wyróżniał się w zabytkowym centrum charakterem, pięknem i funkcjonalnością. Chcielibyśmy, żeby był dostępny dla jak najszerszej grupy mieszkańców, również dla tych, którzy mają kłopot z poruszaniem się.

Podstawowy zakres prac

W rawskim parku były prowadzone kilka lat temu prace rewaloryzacyjne. Objęły one wówczas jedynie część terenu i dotyczyły głównie kształtowania zieleni. Natomiast taki obiekt jak rawski park, stale otwarty i będący zarazem zabytkiem, wymaga raz na jakiś czas, kompleksowych i gruntownych prac. Uwzględnia je nasza rewaloryzacja. Zadanie, na które miasto otrzymało dotację z WFOŚiGW w Łodzi, będzie realizowane na całym obszarze parku i będzie odnosiło się do zieleni, małej architektury, ciągów komunikacyjnych, oświetlenia. Dodatkowo planowany jest montaż monitoringu oraz wzbogacenie małej architektury o nowe, atrakcyjne wizualnie elementy takie jak berso.

Berso przypomina kryty chodnik zamknięty półkolistą konstrukcją podtrzymującą pnącza lub gałęzie drzew. Będzie zlokalizowane w dotychczas mało dostępnej części parku, tej od strony ul. Łowickiej. Generalnie, wspomniany fragment parku zyska na atrakcyjności, a jego nowe zagospodarowanie pozwoli na lepsze dostosowanie do potrzeb użytkowników.

Pomyślano także o osobach niepełnosprawnych. Przewidziano więc prace związane z usunięciem na terenie parku barier architektonicznych. Z efektów projektu ucieszą się też najmłodsi. Obecny plac zabaw zostanie powiększony i zyska nowe urządzenia. Udogodnienia czekają też rowerzystów. Wzdłuż rzeki Rawki zostanie wybudowana ścieżka rowerowa.

Cel zadania

Reasumując, celem zaplanowanych prac jest przede wszystkim:

- wydobycie i podkreślenie walorów zabytkowych parku w odniesieniu do założeń z okresu międzywojennego,

- zadbanie i wyeksponowanie wartości przyrodniczych oraz kompozycyjnych zieleni parkowej, w tym przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych i usunięcie chorego lub obumarłego drzewostanu oraz dokonanie uzupełniających i nowych nasadzeń,

- odtworzenie dawnych powiązań widokowych i osi kompozycyjnych parku, w tym lepsze, bardziej funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni parkowej,

- stworzenie czytelnego i wygodnego układu komunikacyjnego wraz z poprawą infrastruktury drogowej,

- wzrost bezpieczeństwa poprzez instalację monitoringu.

Efekt projektu

Jak będzie wyglądał rawski park po zakończeniu prac, ilustrują załączone plansze. Pokazują one efekt finalny, również jeśli chodzi o nowe nasadzenia. Wiadomo, że potrzebują one czasu, żeby nabrać pełni i właściwej formy.

Dołożymy starań, aby rzeczywisty rezultat rewaloryzacji odpowiadał wizualnej prezentacji, a prace uniemożliwiające Państwu korzystanie z parku od 26.06.br. do października 2018 r., prowadzone były sprawnie i z jak najmniejszą uciążliwością.

Bardzo liczymy na Państwa wyrozumiałość.

Wartość inwestycji pn. „Rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego w Rawie Mazowieckiej” wynosi 4.861.917 zł brutto, a pozyskana dotacja z WFOŚiGW w Łodzi – 2.197.000 zł brutto.

Metryka

 • autor lub odpowiedzialny za treść: WRGPiIE
 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2017-06-21 11:43
 • zmodyfikował: Sukiennik Bożena
  ostatnia modyfikacja: 2017-06-26 11:31

Park czasowo wyłączony z użytkowania

W związku z realizacją zadania pn. Rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego w Rawie Mazowieckiej, teren parku zostanie czasowo wyłączony z użytkowania od poniedziałku, 26 czerwca br. Prace potrwają do października przyszłego roku.

Proszę Państwa o wyrozumiałość i przepraszam za utrudnienia.

Miasto, wraz z wykonawcą – firmą EDEN, dołoży starań, aby prace przebiegały sprawnie i były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia. Ich efektem będzie przestrzeń rekreacyjna, nawiązująca do historycznych założeń parkowych, zadbana i funkcjonalna.

Zadanie jest częścią projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Na jego realizację Miasto uzyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

O dalszych postępach prac będziemy Państwa informować.

Dariusz Misztal, Burmistrz Rawy Mazowieckiej

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2017-06-16 13:58
 • zmodyfikował: Sukiennik Bożena
  ostatnia modyfikacja: 2017-06-16 14:28

Konsultacje dla chętnych – konkurs dla poddziałania VI.3.2 Rewitalizacja i rozwój potencjału społeczno-gospodarczego RPO WŁ na lata 2014-2020

W środę, 4 stycznia 2017 r. zapraszamy zainteresowane podmioty z obszaru rewitalizacji na indywidualne konsultacje. Ich celem jest analiza możliwości realizacji projektów rewitalizacyjnych w ramach ogłoszonego konkursu do poddziałania VI.3.2. Propozycja skierowana jest do potencjalnych beneficjentów, określonych w regulaminie konkursu.
Konsultacje odbędą się w godzinach 10.00-16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przy Pl. Piłsudskiego 5, I p. Zapisy prowadzone są do dnia 3 stycznia 2017 r. do godz. 12.00 pod nr tel. 46/814 26 28 lub 46/814 42 01. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dotacje dla przedsiębiorców

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą wydaną przez Łódzki Urząd Marszałkowski, zawierającą informacje dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą i poszukujących dofinansowania ze środków zewnętrznych. Pod linkiem poniżej znajdą też Państwo obowiązujący harmonogram naborów wniosków w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020:

http://www.rpo.lodzkie.pl/images/2016/406-harmonogram_naborow/Harmonogram.pdf

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2016-12-21 10:15

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Rawa Mazowiecka

Poniżej znajdą Państwo pełną treść rawskiego programu rewitalizacji (LPR MRM) w brzmieniu ustalonym uchwałami Rady Miasta Rawa Mazowiecka: nr XIX/135/16 z dnia 31 sierpnia 2016 r. i nr XXI/155/16 z dnia 27 października 2016 r.

Zamieszczamy także pozytywną opinię Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Rewitalizacji Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, potwierdzającą zgodność LPR MRM z Wytycznymi w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020.

Jednocześnie przypominamy wszystkim zainteresowanym podmiotom o trwającym konkursie na dofinansowanie projektów z poddziałania VI.3.2: rewitalizacja i rozwój potencjału społeczno-gospodarczego. Ze szczegółami konkursu można zapoznać się otwierając link Ogłoszenia i wyniki naborów

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2016-12-13 12:50
 • zmodyfikował: Krystyna Florczak
  ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 13:10

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2016-12-13 12:57

Informacja na temat układu drogowego w centrum miasta

Na prośbę uczestników spotkania z dn. 26 października z burmistrzem miasta oraz zespołem projektowym Arkon Atelier, przypominamy wyniki badań komunikacyjnych przeprowadzonych w Rawie Mazowieckiej pod koniec 2015 roku oraz zamieszczamy prezentację układu drogowego centrum, powstałego na bazie wniosków i rekomendacji, zawartych we wspomnianym studium komunikacyjnym.

Spotkanie zostało zorganizowane w odpowiedzi na żądanie sformułowane przez grupę mieszkańców Rawy w piśmie z dn. 13 października, złożonym w Urzędzie Miasta w dniu 17 października.

Koncepcja drogowa stanowi element przygotowywanego projektu rewitalizacyjnego. Jednym z czterech zadań tego projektu jest zagospodarowanie przestrzeni w centrum miasta, położonych w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej. Koncepcja urbanistyczno- architektoniczna pn. „Zagospodarowanie rynku starego miasta oraz obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej" podlegała konsultacjom społecznym w lutym br. (o czym można przeczytać niżej), a następnie została zaprezentowana na sesji Rady Miasta w dniu 21 kwietnia, podczas której radni przyjęli podstawowe założenia koncepcji, uwzględniające wyniki konsultacji społecznych.

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2016-10-27 10:13
 • zmodyfikował: Sukiennik Bożena
  ostatnia modyfikacja: 2016-10-27 10:37

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2016-10-27 10:29

Raport z konsultacji społecznych dot. projektu programu rewitalizacji

Burmistrz Rawy Dariusz Misztal dziękuje za zainteresowanie konsultacjami społecznymi dotyczącymi projektu rawskiego programu rewitalizacji. Do udostępnionego materiału, zawierającego przede wszystkim pogłębioną diagnozę czynników i zjawisk kryzysowych, cele rewitalizacji, charakterystykę podstawowych projektów i obszary tematyczne odnoszące się do projektów uzupełniających oraz mechanizm włączenia mieszkańców i innych podmiotów w proces rewitalizacji, wpłynął jeden formularz konsultacji zawierający uwagi, propozycje i opinie.

W większości nie dotyczyły one wprost zapisów programu rewitalizacji, ale odnosiły się w sposób ogólny do sytuacji miasta w wielu obszarach jego funkcjonowania. Burmistrz dziękuje za te wszystkie spostrzeżenia, a przede wszystkim za chęć podzielenia się przy okazji programu rewitalizacji, oczekiwaniami i pomysłami związanymi z rozwojem Rawy Mazowieckiej.

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2016-07-22 10:49

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2016-07-22 10:55

Otwieramy konsulatcje społeczne projektu rawskiego programu rewitalizacji

Burmistrz miasta zaprasza do udziału w kolejnych konsultacjach społecznych dotyczących projektu „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Rawa Mazowiecka na lata 2016-2025”. Prezentowany materiał stanowi kluczową część dokumentu, obejmującą pogłębioną diagnozę czynników i zjawisk kryzysowych, cele rewitalizacji, charakterystykę podstawowych projektów i obszary tematyczne odnoszące się do projektów uzupełniających oraz mechanizm włączenia mieszkańców i innych podmiotów w proces rewitalizacji.

Konsultacje potrwają od wtorku 5 lipca do poniedziałku 11 lipca. Tradycyjnie, z materiałem mogą się Państwo zapoznać osobiście w głównym budynku Urzędu Miasta przy Pl. Piłsudskiego 5 bądź odwiedzając stronę miasta rawamazowiecka.pl lub BIP Urzędu Miasta. Uwagi prosimy składać przy wykorzystaniu formularza konsultacji, udostępnionego w formie drukowanej w Urzędzie Miasta (główny holu na parterze budynku) oraz w formie pliku elektronicznego (strona internetowa miasta i strona miejskiego BIP-u). Wypełniony formularz można wrzucić do urny, wysyłać na adres: um@rawamazowiecka.pl bądź wysłać pocztą na adres Urzędu Miasta z dopiskiem "formularz konsultacji".

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2016-07-05 07:48
 • zmodyfikował: Sukiennik Bożena
  ostatnia modyfikacja: 2016-07-05 07:49

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2016-07-05 07:49

Konsultacje społeczne programu rewitalizacji

Zapraszamy mieszkańców Rawy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych rawskiego Lokalnego Programu Rewitalizacji. Konsultacje rozpoczną się we wtorek, 5 lipca br. i potrwają do poniedziałku, 11 lipca br. włącznie. Z dokumentem będzie można zapoznać się osobiście w siedzibie Urzędu Miasta przy Pl. Piłsudskiego 5 lub korzystając ze strony internetowej Miasta: rawamazowiecka.pl oraz strony Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta. W tych miejscach zostanie także udostępniony formularz konsultacji w celu zgłaszania ewentualnych uwag, propozycji, spostrzeżeń do programu rewitalizacji.

Poniżej zamieszczamy zarządzenie burmistrza Rawy Mazowieckiej w sprawie ogłoszenia konsulatcji społecznych.

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2016-06-27 15:54

Metryka

 • opublikował: Sukiennik Bożena
  data publikacji: 2016-06-27 15:54

Raport z konsultacji społecznych koncepcji na zagospodarowanie centrum miasta

Burmistrz Miasta dziękuje wszystkim uczestnikom konsultacji społecznych koncepcji urbanistyczno- architektonicznej pn. „Zagospodarowanie rynku starego miasta oraz obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej”, zarówno za udział w spotkaniu otwartym z jej autorami oraz za złożenie uwag z wykorzystaniem formularza konsultacji.

Jak wziąć udział w konsultacjach społecznych koncepcji urbanistyczno- architektonicznej

Rozpoczynamy dziś, 22 lutego, konsultacje społeczne koncepcji urbanistyczno- architektonicznej pn. „Zagospodarowanie rynku starego miasta oraz obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej.” Ideą konsultacji jest możliwość zgłaszania uwag przez mieszkańców do projektu koncepcji.

Metryka

 • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
  data publikacji: 2016-02-22 11:27

Koncepcja urbanistyczno- architektoniczna pn. „Zagospodarowanie rynku starego miasta oraz obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej.”

 • Koncepcja pokonkursowa - strona tytułowa

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 10:47
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:18
 • Koncepcja pokonkursowa - idea projektu

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 10:47
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:19
 • Koncepcja pokonkursowa - cel zmian

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 10:47
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:20
 • Koncepcja pokonkursowa - wyjaśnienie rewitalizacji

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 10:47
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:21
 • Koncepcja pokonkursowa - wyjaśnienie rewitalizacji

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 10:47
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:21
 • Koncepcja pokonkursowa - diagnoza

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 10:47
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:22
 • Koncepcja pokonkursowa - mapa inwentaryzacja terenu

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 10:47
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:22
 • Koncepcja pokonkursowa - mapa inwentaryzacja zieleni

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 10:47
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:23
 • Koncepcja pokonkursowa - inwentaryzacja zieleni

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 10:47
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:24
 • Koncepcja pokonkursowa - mapa inwentaryzacja instalacji

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 10:47
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:25
 • Koncepcja pokonkursowa - zasady kształtowania

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:02
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:26
 • Koncepcja pokonkursowa - wizualizacja

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:02
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:26
 • Wizualizacja - plac Wolności

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:02
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:27
 • Wizualizacja - plac Wolności

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:02
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:28
 • Wizualizacja - plac Wolności

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:02
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:28
 • Wizualizacja - plac Wolności

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:02
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:29
 • Wizualizacja - plac Wolności

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:02
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:29
 • Wizualizacja - plac Piłsudskiego

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:30
 • Wizualizacja - plac Piłsudskiego

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:31
 • Wizualizacja - plac Piłsudskiego

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:31
 • Wizualizacja - plac Piłsudskiego

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:32
 • Wizualizacja - ulica Wyszyńskiego

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:34
 • Wizualizacja - ulica Wyszyńskiego

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:35
 • Wizualizacja - ulica Wyszyńskiego

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:36
 • Wizualizacja - ulica Wyszyńskiego

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:36
 • Koncepcja pokonkursowa - gra miejska

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:18
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:37
 • Koncepcja pokonkursowa - rzeźby - symbole gry miejskiej

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:18
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:38
 • Koncepcja pokonkursowa - parasole, tablice informacyjne

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:18
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:38
 • Koncepcja pokonkursowa - proponowana kolorystyka elewacji,...

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:18
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:39
 • Koncepcja pokonkursowa - porównanie powierzchni

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:18
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:40
 • Podziękowanie

  Metryka

  • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
   data publikacji: 2016-02-22 11:18
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-01-29 11:41

Metryka

 • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
  data publikacji: 2016-02-22 10:26
 • zmodyfikował: Krystyna Florczak
  ostatnia modyfikacja: 2021-01-05 12:54

Konsultacje społeczne koncepcji urbanistyczno- architektonicznej pn. „Zagospodarowanie rynku starego miasta oraz obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej.”

Zapraszamy na spotkanie otwierające konsultacje społeczne koncepcji urbanistyczno- architektonicznej pn. „Zagospodarowanie rynku starego miasta oraz obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej.” W poniedziałek, 22 lutego br. zostanie zaprezentowana przedmiotowa koncepcja ubranistyczno-architektoniczna centrum naszego miasta.

Metryka

 • opublikował: Brzeziński Tomasz - RGPiIE
  data publikacji: 2016-02-11 16:26
 • Projekt koncepcyjny

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 11:55
 • Widok założenia z lotu ptaka

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 11:56
 • Projekt koncepcyjny Plac Piłsudskiego

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 11:57
 • Projekt koncepcyjny Plac Piłsudskiego

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 11:58
 • Projekt koncepcyjny Plac Piłsudskiego

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 11:59
 • Projekt koncepcyjny Plac Piłsudskiego

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:13
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 11:59
 • Projekt koncepcyjny Plac Piłsudskiego

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:17
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 12:00
 • Projekt koncepcyjny Plac Piłsudskiego

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:17
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 12:01
 • Projekt koncepcyjny ulica Wyszyńskiego

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:17
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 12:02
 • Projekt koncepcyjny ulica Wyszyńskiego

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:17
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 12:03
 • Projekt koncepcyjny ulica Wyszyńskiego

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:17
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 12:04
 • Projekt koncepcyjny Plac Wolności

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:17
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 12:05
 • Projekt koncepcyjny Plac Wolności

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:17
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 12:06
 • Projekt koncepcyjny Plac Wolności

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:17
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 12:06
 • Projekt koncepcyjny Plac Wolności

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:17
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 12:07
 • Projekt koncepcyjny ulica Zamkowa

  Metryka

  • opublikował: Administrator Systemu
   data publikacji: 2016-02-12 13:17
  • zmodyfikował: Krystyna Florczak
   ostatnia modyfikacja: 2021-02-05 12:08

Metryka

 • opublikował: Administrator Systemu
  data publikacji: 2016-02-12 13:18

Raport z konsultacji społecznych LPRu

Wykonując postanowienie § 16.1 Regulaminu Konsultacji Społecznych stanowiącego załącznik do Uchwały Rady Miasta Rawa Mazowiecka Nr IX/59/15 z dnia 1 września 2015r. Burmistrz Miasta podaje do publicznej wiadomości „Raport z konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta Rawa Mazowiecka, przeprowadzonych w związku z opracowaniem projektu dokumentu pn. „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Rawa Mazowiecka na lata 2015-2025”.

Metryka

 • opublikował: Robert Federowicz
  data publikacji: 2015-12-16 16:12

Jak wziąć udział w konsultacjach społecznych LPRu

Rozpoczynamy dziś, 12 października, konsultacje społeczne Lokalnego Programu Rewitalizacji Rawy Mazowieckiej. Ideą konsultacji jest możliwość zgłaszania uwag przez mieszkańców do projektu dokumentu.

Z treścią Programu Rewitalizacji mogą się Państwo zapoznać, otwierając załącznik zamieszczony od dnia 14 października poniżej oraz na stronie rawamazowiecka.pl. Program Rewitalizacji dostępny będzie również w tym samym terminie w wersji drukowanej, w głównej siedzibie Urzędu Miasta przy Pl. Piłsudskiego 5, na parterze. Obecnie zapraszamy Państwa do zapoznania się z krótką charakterystyką Programu, zawartą w załączniku.

We wskazanym wyżej miejscu budynku Urzędu Miasta znajdą się też formularze konsultacji, na których można zgłaszać opinie na temat prezentowanego projektu Programu. Wypełniony formularz wrzucamy do urny. Formularz uwag znajduje się też pod niniejszym tekstem w formie załącznika oraz na stronie rawamazowiecka.pl. Uzupełniony formularz przesyłamy na adres email: um@rawamazowiecka.pl.

Konsultacje trwają od 12 października do 16 listopada br. i w tym okresie mogą Państwo wyrazić swoje zdanie na temat projektu Programu Rewitalizacji. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

Metryka

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Bożena Sukiennik
  data wytworzenia: 2015-10-12
 • opublikował: Robert Federowicz
  data publikacji: 2015-10-12 10:17
 • zmodyfikował: Robert Federowicz
  ostatnia modyfikacja: 2015-10-13 12:59

Konsultacje społeczne Lokalnego Programu Rewitalizacji Rawy Mazowieckiej

Zapraszamy na spotkanie otwierające konsultacje społeczne Lokalnego Programu Rewitalizacji Rawy. Stanowi ono kolejny etap prac nad tym ważnym dokumentem. W poniedziałek, 12 października poznamy najistotniejsze części projektu Programu Rewitalizacji wraz z wynikami ankiet, które do 28 września składały zainteresowane udziałem w procesie rewitalizacji podmioty.

Spotkanie dot. Lokalnego Programu Rewitalizacji

Burmistrz Miasta Dariusz Misztal wraz z ekspertami Aleksandrą Jadach Sepioło i Stanisławem Bochyńskim, dziękują wszystkim, którzy przybyli w miniony czwartek na spotkanie dotyczące Lokalnego Programu Rewitalizacji. Prezentacja założeń i głównych tez Programu wywołała zainteresowanie i żywą dyskusję wśród obecnych osób. Tematy najczęściej podnoszone przez uczestników spotkania odnosiły się do zakresu i obszaru rewitalizacji, źródeł i możliwości finansowania poszczególnych projektów.

Ankieta dla podmiotów zainteresowanych realizacją projektów w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji (LPR) Miasta Rawa Mazowiecka na lata 2015-2025

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie nt. potrzeb w zakresie poprawy jakości życia w mieście. Badanie jest przeprowadzane w związku z opracowywaniem dokumentu pn. „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Rawa Mazowiecka na lata 2015-2025", który stanowi podstawowy instrument zintegrowanego podejścia do spraw rewitalizacji w mieście.

POROZMAWIAJMY O REWITALIZACJI RAWY

Zapraszam na spotkanie otwarte, na którym dowiedzą się Państwo:
- czym jest rewitalizacja
- co to jest projekt rewitalizacyjny
- po co nam Lokalny Program Rewitalizacji
- kto może zgłosić swój projekt i otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych.

Miejski Dom Kultury
17 WRZEŚNIA 2015 R. godz. 17:00
sala widowiskowa

Krótko o rewitalizacji Rawy

W ubiegłym roku rozpoczęliśmy prace przygotowawcze do złożonego i wieloletniego procesu rewitalizacji miasta. Powstała wersja robocza programu rewitalizacji. Na jej podstawie ogłosiliśmy i przeprowadziliśmy konkurs urbanistyczno-architektoniczny na koncepcję zagospodarowania centrum miasta. Zgłosiliśmy też rawski projekt rewitalizacyjny, składający się finalnie z trzech zadań, do ważnej umowy między Marszałkiem Województwa Łódzkiego a Premierem, to znaczy do Kontraktu Terytorialnego. W efekcie jesteśmy jednym z trzech miast w regionie oprócz Łodzi, które występują w Kontrakcie z przedsięwzięciem rewitalizacyjnym. Kontrakt zawiera inwestycje priorytetowe w skali całego województwa.

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 54005
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2021-03-19 11:51:53