Biuletyn Informacji Publicznej
UM Rawa Mazowiecka

Wyszukiwarka

Odnośniki

Kalendarium

«grudzień 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.rawamazowiecka.pl

Treść strony

Informacja dotycząca funkcjonowania i realizacji zadań Rawskiego Centrum Organizacji Pozarządowych za rok 2021

29.01.2021 r. odbyło się pierwsze w nowym roku śniadanie z biznesem społecznym (z uwagi na pandemię COVID) w formule online. 
Śniadania były organizowane dla tych, którzy są zawsze, ale i dla nowych osób chcących zmierzyć się z przygodą, jaką jest prowadzenie własnej firmy społecznej.
•    dla przedsiębiorców społecznych,
•    dla liderów organizacji prowadzących działalność ekonomiczną (odpłatną i/lub gospodarczą)
•    dla tych, co dopiero planują założenie firmy społecznej.
 2021 – rok nowych szans to temat przewodni pierwszego śniadania z biznesem społecznym. Była to duża dawka informacji na temat nowych możliwości pozyskania pieniędzy na rozwój swojego biznesu. W programie m.in.:
- pieniądze na inwestycje i miejsca pracy
- dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej
- oraz (nie)śmieszne żarty prowadzącej :)
Dobrym duchem spotkania był Piotr Wypych, od niedawna członek załogi Centrum KLUCZ!
Organizatorem bezpłatnego wydarzenia dla podmiotów ekonomii społecznej był Instytut Spraw Obywatelskich Centrum Klucz w Łodzi. 
26.02.2021 r.  odbyło się kolejne śniadanie z biznesem społecznym w formule online  za pomocą platformy zoom.pt. Bo do tanga trzeba dwojga.
Przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej z terenu województwa łódzkiego rozmawiali o bieżących wyzwaniach i sposobach radzenia sobie z kryzysem i w kryzysie. Dzielili się tym, jak działają inni. 
Program śniadania w dniu 26.02.2021r.
•    porozmawiamy o tym, po co nam są partnerstwa w ekonomii społecznej?
•    zastanowimy się, czy jest Ci potrzebne partnerstwo lokalnie i kto mógłby być Twoim partnerem?
•    pokażemy przykłady partnerstw, jakie funkcjonują we Polsce
•    zapytamy o Wasze plany związane z pozyskaniem dotacji na miejsca pracy w Waszych przedsiębiorstwach
•    powiemy o możliwości pozyskania dotacji na miejsca pracy.
Co można było  zyskać biorąc udział?
•    niemedialną wiedzę o sytuacji w regionie
•    wiedzę o tym, jak radzą sobie inni
•    kontakty z przedsiębiorcami z regionu, a wraz z kontaktami szanse na nowe zlecenia, wspólne projekty czy wspólne radzenie sobie z wyzwaniami
•    ulgę, że nie muszę być dłużej sam/a w kryzysie
•    szybki dostęp do wiedzy o pieniądzach krążących w ekonomii społecznej.
30.04.2021 r. odbyło się Śniadanie biznesowe online pt. Fundusze dla organizacji. Gościem specjalnym wydarzenia była Karolina Fiołek – Głowacka doradczyni ogólna i biznesowa KLUCZ.
30. 06. 2021 r. wybuchła epidemia dobrej energii w Rawie, a wszystko to odbyło się w ramach Forum Liderów Ekonomii Społecznej. Organizatorami wydarzenia byli: Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Centrum Klucz w Łodzi i Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych. Uczestniczyły w nim rawskie organizacje pozarządowe prowadzące działania na rzecz naszej lokalnej społeczności. Odbyliśmy wizytę studyjną w Stowarzyszeniu Topory, które jako pierwsza organizacja zaprezentowało swój dorobek na arenie forum. W dalszej części zastanawialiśmy się wspólnie skąd pozyskiwać środki na działania, a właściwie to dostaliśmy do ręki listę aktualnych konkursów grantowych dla organizacji, zaś specjalistki z Centrum Klucz, prowadzące warsztat, do pomysłów „dobierały” projekty. Można było z nimi nawiązać współpracę i uzyskać nieodpłatne wsparcie przy pisaniu projektów. Na koniec było trochę twórczej zabawy, aby ocenić swoje działania i ich przydatność w skali grupy.
Warto pomagać, dobro wraca – lodówka społeczna.
18 sierpnia 2021 r. w Rawie Mazowieckiej na ul. Tomaszowskiej 10 – przed sklepem PSS „Społem” została postawiona pierwsza lodówka społeczna, którą nieodpłatnie przekazał  rawski przedsiębiorca Pan Tomasz Koropacz a pieczę nad lodówką sprawują: Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Rawskie Stowarzyszenie Abstynenckie „Szansa”, prowadzące bank żywności. Z lodówki może skorzystać każdy, kto tego potrzebuje, czyli jeśli brakuje mu żywności może przyjść na ulicę Tomaszowską i nie płacą za nic wziąć sobie z lodówki produkty żywnościowe. Żywność, która pojawia się w lodówce błyskawicznie „znika” w ciągu 1 lub 2 godzin. Obok lodówki jest mini szafa – miejsce na udostępnienie ubrań.
We wrześniu 2021 r. RCOP otrzymał informację od Justyny Matusiak animatora lokalnego Instytutu Spraw Obywatelskich w Łodzi  o konkursie ŁÓDZKIEGO AKCELERATORA OBYWATELSKIEGO
„MINIGRANTY - NOWEFIO 2021 dla województwa łódzkiego” - Konkurs 2021-2
Łódzki Akcelerator Obywatelski to inicjatywa instruktorów Okręgu Łódzkiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, której celem jest m.in.:
•    zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne,
•    zwiększenie uczestnictwa obywateli w sprawach publicznych,
•    zaangażowanie młodych ludzi w realizacje projektów obywatelskich,
•    zwrócenie uwagi na ważność podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
Projekt jest dofinansowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
W ramach niniejszego konkursu można się ubiegać o środki do 5000 zł na wsparcie młodej organizacji pozarządowej lub grupy nieformalnej realizującej działanie ze sfery pożytku publicznego. W naborze uczestniczyła Świetlica Środowiskowa w Rawie Mazowieckiej prowadzona przez Stowarzyszenie Przymierze Rodzin, która pozyskała 5 000 zł. na realizację projektu – rodzinne warsztaty  artystyczne ”Zróbmy to razem”,  z tych środków zakupiła również maszynę do szycia.
29 września 2021 r. przedstawiciele 3 rawskich organizacji tj. Nowe Życie w Rawie, Hospicjum  i Polskiego Stowarzyszenie Diabetyków przebywali na 3 – dniowym wyjeździe w woj. Podlaskim , zorganizowanym przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. RCOP, poinformował ich o takiej możliwości, w programie: 
- wizyta studyjna w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych 
im. Króla Zygmunta Augusta, Wojska Polskiego 7 w Augustowie, 
- wizyta studyjna w  WTZ Augustów
- wizyta studyjna w Stowarzyszeniu "Ku Dobrej Nadziei” w Białymstoku
- wizyta studyjna w Stowarzyszeniu „MY DLA INNYCH” w Białymstoku
- wizyta studyjna w WTZ Kolektyw, Stare Racibory 4, 
- wizyta studyjna w Stowarzyszeniu Pomocy Szansa Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy "Przystań", Kostry-Noski 37, 18-212 Kostry-Noski
29.09.2021 r. pod hasłem „Nowe możliwości dla rawskich przedsiębiorców”,  w restauracji  Klimaty odbyła się kolacja biznesowa. Gospodarzem wydarzenia był burmistrz Piotr Irla. Animatorem spotkania była pani Justyna Matusiak przedstawicielka Instytutu Spraw Obywatelskich, która zachęcała wszystkich uczestników do aktywnego udziału. Każdy został poproszony o przedstawienie się i prezentację firmy, którą reprezentuje. Spotkanie było okazją do skorzystania z różnych dostępnych form dofinansowania jak również do nawiązania kontaktów z instytucjami, które taką ofertę zapewniają, była to również okazja do wymiany doświadczeń i  nawiązania wzajemnych relacji w sferze biznesowej.
W pierwszej części swoją ofertę zaprezentował Powiatowy Urząd Pracy, Pani dyrektor Bożena Wożniak  powiedziała m.in. o możliwości skorzystania z następujących programów:  staże u pracodawcy, prace interwencyjne, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, szkolenia, wsparcie zatrudnienia osób do 30 roku życia w postaci bonu stażowego, kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
W dalszej części ofertę Instytutu Spraw Obywatelskich zaprezentowali: Pan Piotr Wypych i Pan Adrian Ignasiak, którzy oferowali m.in. dotację na jednoosobową działalność gospodarczą w ramach projektu pt. Akademia Instytutu Spraw Obywatelskich kluczem do rynku pracy. Do projektu  osoby zgłaszające się muszą spełnić 4 przesłanki łącznie: (osoby między 18 a 29 rokiem życia - nieskończone 30 lat na dzień złożenia formularza, zamieszkałe bądź uczące się na terenie woj. łódz., bezrobotne lub biernie zawodowo, które utraciły prace po 1 marca 2020 r. tzw. przesłanka covidowa) oraz  „ Jak tworzyć nowe miejsca pracy”, uzyskując wsparcie inwestycyjne i finansowe zatrudniając osoby  z grup zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem   tel. 519 300 642.
Kolejno ofertę  Cechu Rzemiosł Różnych zaprezentował Pan Włodzimierz Kaźmierczak, który uświadomił uczestnikom spotkania rolę i znaczenie zawodów rzemieślniczych, oraz perspektywy  dalszego zapotrzebowania na zawody, których może braknąć na rynku usług.
Na koniec Miasto Rawa Mazowiecka przedstawiło  pracodawcom możliwości  dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników, osobą do kontaktu w powyższej sprawie jest  Teresa Sekuter tel. 46 814 37 69.
 Z uwagi na duże zainteresowanie  postanowiliśmy o kontynuacji spotkań dla przedstawicieli  rawskiego biznesu. 3 listopada (środa) 2021 r. godz. 16.00 w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej   odbyło się Forum Organizacji Pozarządowych.  Program forum ubarwił występ członków chóru Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział w Rawie Mazowieckiej.Była to uczta muzyczna dla słuchaczy. Zarówno  zaprezentowany repertuar jak i liczba występujących artystów wzbudziły zachwyt publiczności. Cieszymy się, że nasi seniorzy mogą w taki sposób realizować swoje pasje. Podziwiamy ich talenty i entuzjazm do działania.
 Następnie ratownicy WOPR  z Rawy Mazowieckiej zaprezentowali swoją organizację. Dzięki ich pracy możemy czuć się bezpiecznie nad zalewem i na basenie.   
Ratownicy profesjonalnie przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Takie umiejętności mogą nam się przydać w każdej chwili, dlatego warto wiedzieć jak możemy prawidłowo zareagować w sytuacji ratowania czyjegoś życia. 
Następnie zostały przedstawione zadania publiczne, jakie zawiera projekt Programu Współpracy Miasta Rawa Mazowiecka z organizacjami pozarządowymi na 2022 rok. Miasto wspiera organizacje pozarządowe  w celu efektywnego wykonywania zadań miasta i ożywiania rawskiej społeczności lokalnej.  W naszym mieście pojawiło się nowe stowarzyszenie „Rawa dla zwierząt”,  które troszczy się o bezpańskie zwierzęta, głównie koty i psy. Przedstawicielki tego stowarzyszenia aktywnie uczestniczyły w forum.  Zaproszeni goście z Instytutu Spraw Obywatelskich w Łodzi, które jest Ośrodkiem Wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej na terenie naszego miasta zachęcali do korzystania ze wsparcia -  Panowie Piotr Wypych i Adrian Ignasiak to profesjonalni doradcy biznesowi, którzy służą swoja pomoc w pozyskiwaniu środków na działania organizacji,  pomagają w pozyskiwaniu środków na miejsca pracy i można się do nich zwracać nieodpłatnie na każdym etapie działalności.  Na zakończenie forum Pani Anna Zajda Czapińska z Instytutu Spraw Obywatelskich przeprowadziła aktywizujący warsztat  dotyczący wypalenia zawodowego w organizacjach, które jest jednostką chorobą, zaś objawy tej choroby są porównywane z objawami depresji. Wszyscy zastanawialiśmy się jak można przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu, nasi mieszkańcy z pewnością mają swoje „sprawdzone metody” w tym zakresie. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki – torby ekologiczne z logotypem szczepimy się, żebyśmy  mogli bezpiecznie organizować  spotkania w większym gronie to musimy się zaszczepić przeciwko COVID 19. Do czego wszystkich mieszkańców naszego miasta zachęcają uczestnicy forum – przedstawiciele organizacji pozarządowych, miasta i Instytutu Spraw Obywatelskich.
W dniu 13 grudnia 2021 r. z inicjatywy Koła ZDR3plus w Rawie Mazowieckiej Miasto w Rawskim Centrum Organizacji Pozarządowych odbyło się szkolenie:
 Narzędzia skutecznej komunikacji i promocji  w działalności społecznej, w którym uczestniczyli przedstawiciele Kół ZDR 3 plus z terenu województwa łódzkiego i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Prowadząca: Urszula Wójcik – specjalista w zakresie  zarządzania projektami i komunikacją,  przekazywała praktyczne umiejętności i wiedzę z  zakresu:
1.    Facebook -Jak prowadzić stronę. Tworzenie postów oraz płatne i bezpłatne formy  skutecznej promocji na fb.
2.    Canva - czyli jak szybko samemu zrobić ładny plakat, zaproszenie itp z dostępnych materiałów (podstawy), banki darmowych zdjęć, prawa autorskie.
3.    Google forms - jak zrobić formularz zgłoszeniowy lub ankietę  korzystając z konta Google.
Warsztat był okazją do spotkania, nawiązania relacji i dzielenia się pomysłami na działania społeczne. 

W roku 2021 z pomieszczeń RCOP przy ul. Warszawskiej  korzystały następujące organizacje:
1)    Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Rawie Mazowieckiej
2)    Rawskie Stowarzyszenie Amazonek
3)    Okręgowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
4)    Stowarzyszenie „Nowe Życie w Rawie”
5)    Stowarzyszenie „Rawa Dla Zwierząt”
6)    Stowarzyszenie WOW
7)    Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego „Hufiec Rawski”

Metryka

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Teresa Sekuter
  • opublikował: Kamila Muszyńska
    data publikacji: 2022-06-21 11:33

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 549814
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2023-10-31 13:51:10